Kontaktuppgifter

Frågor som gäller Kajo?

Om du är orolig över något som gäller lägret, kontakta först din scoutkårs kajare (Kajo-kontaktperson). 

Kajos projektkansli hjälper dig med alla frågor som gäller Kajo:

  • Du kan mejla Kajo på: kajo2022@partio.fi. E-postmeddelandena besvaras på vardagar.
  • Du kan också ringa oss till 09 88 657 100. 
    • Telefontjänsten är tillgänglig tisdagar kl. 10–12, onsdagar kl. 14–16 och torsdagar kl. 13–15.
    • Telefontjänsten är tillgänglig under lägret 16.–22.7. kl. 10–14.
    • Telefonrjänsten är inte tillgänglig på de första och sista lägerdagarna (15.7. och 23.7.).
  • Gällande internationella ärenden ta gärna kontakt med international.kajo2022@partio.fi.

Kolla gärna även svar på vanliga frågor!

Mediakontakt

Representanter för medier är välkomna till att bekanta sig med lägret. Medierna hjälps av expert i kommunikation Elina Kamppari, tel. 044 2700409 och epost kajonmedia@partio.fi (endast mediakontakt!).

Vill du ha ett uppdrag på lägret?

Kajos organisation består av olika delområden. Varje delområde leds av en eller två ledare. Om du är intreserad av ett uppdrag om ett viss ämne eller vill dela dina idéer, kontakta avdelningschefen.

Lägerchefer

Janne och Kerttu leder hela finnjamboree-projektet.

 

Janne Costiander
lägerchef
janne.costiander@partio.fi

Maria ”Kerttu” Nikkari
lägerchef
maria.nikkari@partio.fi

Upplevelse

Upplevelse tar hand om Kajos kommunikation och marknadsföring, tjänstedesign, story, låt och arkitektur samt plan. Upplevelse tar också hand om lägrets försäljningsställen och lägerprodukter samt planerar och skapar hela lägrets gemensamma program, liksom invigning och avslutning.

 

Anna Enbuske
uplevelseschef
anna.enbuske@partio.fi

Minna Martikainen
uplevelsechef
minna.martikainen@partio.fi

Fostran

Fostran tar hand om programdalarna samt fritida aktiviteter och Akademin som gör lärandet och kunskaperna synliga. De ser också till att alla åldersgrupper har program, stöd och styrning under lägret.

 

Aino Pohjanvirta
fostranchef
aino.pohjanvirta@partio.fi

Matsku Salminen
fostranchef
matsku.salminen@partio.fi

Deltagare

Deltagare tar hand om bland annat underläger, det internationella teamet, tillgänglighet, svenskan, församlingens kontaktpersoner, social säkerhet och deltagarlogistik.

 

Katriina “Kake” Rauman
deltagarechef
katriina.rauman@partio.fi

Service

Service tar hand om mat, lägerområdets infrastruktur, underhåll, säkerhet, sjukvård och räddning samt lägrets interna logistik. Avdelningen koordinerar också byggandet och rivningen av lägret, erbjuder informationshantering och digitala tjänster samt koordinerar lägerkontoren.  

 

Antti Matikainen
servicechef
antti.matikainen@partio.fi

Jenna Kankaanpää
servicechef
jenna.kankaanpaa@partio.fi

Resurs

Resursavdelningen tar hand om projektets HR och ekonomi, ordnar upphandlingar, godslogistik, lager och återförsäljning av varor. De  koordinerar också partners och företagssamarbete, håller fram hållbarhet och miljöfrågor, koordinerar besöksdag och inbjuda gäster samt samlar in feedback och analyserar data.

 

Ville Sahlström
resurschef
ville.sahlström@partio.fi

Projektledare

På Finlands Scouters kontor stöder projektkansliet de frivilliga som förverkliggör lägret. Projektledare tar hand om projektkansliet.

 

Ville Pentti
projektledare
ville.pentti@partio.fi

Skip to content